name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=44" id="ctl00">

Web Sitesi Tasarımı, Site Yönetim Paneli, e-Dergi, Dijital Katalog
Muhasebe Programı Entegrasyonu, Firma Rehberi

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=44" id="ctl00">

İçerik Yönetim Sistemi

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanın; Zamandan ve paradan tasarruf edin.

İlk olarak şunu söylemek gerekir ki, İçerik Yönetim Sistemleri, kapsamlı güncel bir web sitesi isteyenler için uygun bir seçimdir.

Temelde; içerik oluşturulması, oluşturulan içeriğin yönetilmesi, kolay ulaşılabilir ve paylaşılabilir hale getirilmesine yönelik teknikleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir işlemler bütününün adı olan İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System) Web'in bugün bulunduğu noktaya gelmesinde ve mevcut web içeriğinin oluşturulmasında önemli rol oynamıştır.

SafranNET, 2004 yılından bu yana içerik yönetim sistemleri konusundaki çalışmalarını geliştirerek sürdürmektedir.  Teknik bilgiye ya da ileri düzey bir kullanıcı deneyimine sahip olmadan web sitelerinin kolayca yönetilebilmesine odaklanan çeşitli sistemler üretmiştir. Çok kapsamlı yönetim özellikleri ve modülleri barındıran HazırSite, az sayıda sayfaya sahip web sitelerinde içeriğin birkaç tıklama ile düzenlenebilmesini sağlayan KolaySite gibi ürünler geliştirmiştir. Şuan, bu konuda edindiği tecübe ile geliştirdiği KolayPanel bu konuda son derece özgün ve başarılı bir üründür. Ayrıca; TestMatik, SafranNET Firma Rehberi başta olmak üzere ihtiyaca özel çeşitli çözümler de geliştirmiş ve bunları geliştirerek paket program halinde müşterilerinin kullanımına sunmuştur.

Kapsamlı bir web sitesinin kurulması normalde bir hayli masraflıdır. Bu masrafın yanında, bu kapsamlı içeriği güncellemek ve geliştirmek istediğinizde belki ilk ödediğinizden de yüksek ek masraflarla karşılaşırsınız; Çünkü bu güncelleme ve geliştirme işini ya ilgili web tasarım firmasına ya da bu konuda uzman bir personele yaptırmanız gerekir. Bu da sürekli ve daha çok masraf demektir.

Masrafları Azaltın... İçerik Yönetim Sistemlerindeki arayüz (Site Yönetim Paneli) teknik bilgi ya da özel programlar olmaksızın kullanılabilecek şekilde tasarlanır. Böylece teknik bir personele ya da firmaya ihtiyacınız kalmaz. Paradan ve zamandan tasarruf edersiniz. 

İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İçeriğin oluşturulması, kategorize edilmesi, rol tabanlı olarak yönetilmesi/erişilmesi, kontrol edilmesi, zenginleştirilmesi, paylaşılması ve raporlanması başta olmak üzere İçerik Yönetimi İş Akışı kavramı içinde anılabilecek işlevlerinin tamamını ya da bir kısmını içeren sistemlerdir.

Web aracılığıyla paylaşılan içeriğin çoğalmaya başladığı 1995 yılında ilk örnekleri görülmeye başlanan bu sistemler çok farklı açılımlarla bugün gelişimini sürdürmektedir. Web 2.0 kavramıyla da bağlantılı olarak incelendiğinde internetin önemli dönüm noktalarından biri olduğu anlaşılacaktır. Wiki ve portal sistemleri, hatta bir anlamda sosyal ağlar, buna örnek gösterilebilir. Bugün web üzerindeki içeriğin büyük bölümü bu tür sistemler kullanılarak ve internet kullanıcıları tarafından üretilmektedir. Siz bu yazıyı okurken geçen her saniye, Youtube'a en az bir saatlik video yükleniyor. Bu olağanüstü istatistiğin arka planında İçerik Yönetim Sistemleri var...

CMS'ler, bugün daha çok "Web Sitesi Yönetim Sistemleri" olarak anılmakta. Site sahibinin ve yetki verilmiş diğer kullanıcıların özel hesap bilgileri(kullanıcı adı, parola ...) ile ulaşabildiği Site Yönetim Panelini kullanarak web sitesinde yer alan içeriği (yazı, resim, müzik, dosyalar vs..) değiştirebildiği, yenilerini ekleyebildiği, silebildiği, belirlediği kullanıcılarla paylaşabildiği programlardır.

Web tabanlı -yani internet üzerinde çalışan- bu programlar dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayardan kolayca ulaşılabilir ve bilgisayarınıza özel bir program vs. kurmanıza gerek kalmadan kolayca çalıştırılıp kullanılabilirler.

İçerik yönetim sistemlerindeki kolay güncellenebilirlik sayesinde ürün ve hizmetlerinizdeki bir yeniliği, fiyatlarınızdaki bir değişikliği ya da yeni düzenlediğiniz bir etkinliğin bilgilerini kolayca web sitenize aktarabilir, web sitenizi güncel tutabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi "Web Sitesi Yönetim Sistemleri" olarak üretilen İçerik yönetim sistemlerinde temel amaç, web sitesinin site yöneticisinin ve yetki verilmiş kullanıcıların girdiği veriler doğrultusunda dinamik olarak şekillenmesidir.

Çalışma sistemini, 6 yıldan uzun süredir kullanımda olan SafranNET Firma Rehberi örneği üzerinden görelim:

İçerik Yönetim Sistemi

  • Web Sitesi Yönetim Paneli'ne erişim yetkisine sadece Site Yöneticisi(Admin) ve site yöneticisinin yetkilendireceği editörler ile kullanıcılar(üyeler) sahiptir.
  • Kullanıcılar sadece yönetimlerine verilmiş firmaların içeriklerini düzenleyebilirler.
  • Kullanıcıların oluşturdukları veya güncelledikleri içerikler site yöneticisi ya da onun yetkilendirdiği editörler tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra web sitesinde yayınlanmaya başlarlar.
  • Kullanıcılar kendi oluşturdukları içerik üzerinde, editörler site yöneticisinin yetki verdiği içerik üzerinde, site yöneticisi ise tüm sistem üzerinde yetki sahibidir.
  • Site yöneticisi, verdiği yetkileri istediği zaman kaldırabilir ya da değiştirebilir.
  • Kullanımı kolay ve işlevsel yönetim paneli sayesinde içerikler birkaç tıklama ile kolayca oluşturulur ve yönetilir.
  • Kullanıcılar, site ziyaretçileri, editörler ve site yöneticisi arasında iletişimi sağlayan modüller vardır. Site yöneticisi tüm iletişimi kendi panelinden takip edebilir.
  • Kullanım istatistiklerine panelden erişilebilir.
  • Verimlilik, güvenlik ve performans üst düzeydedir.

 

[Başa dön]

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=44" id="ctl00">

Sorunsuz & Size Özel

İhtiyaçlarınıza göre üretilmiş bir web sitesi arıyorsanız, hayal ettiğiniz işlevleri sitenize kazandırmak üzere buradayız.

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=44" id="ctl00">

SafranNET İnternet Hizmetleri 2004-2017

Web Sitesi Tasarımı, Site Yönetim Paneli, İçerik Yönetim Sistemi, E-Ticaret Sitesi, Arama Motoru Optimizasyonu

e-Dergi, Özel Yazılım, Dijital KatalogMuhasebe Programı Entegrasyonu, Firma Rehberi

SafranNET